تور زمینی مشهد

فایل pdf
شهریور 98
2شب 3روز
تعداد بازدید : 912
بروزرسانی : 1398/6/13
تاریخ انقضا : 1400/12/28
شهر(ها) : مشهد ,
کشور(ها) : ایران ,

تور زمینی مشهد

 

هتل درجه قیمت خدمات
هتل آپارتمان - 410 صبحانه ناهار و شام
هرند 2 441 صبحانه ناهار و شام
ایثار 3 441 صبحانه ناهار و شام
عماد 4 621 صبحانه ناهار و شام
 

 

 

 
 

     توضیحات تور
      رفت و برگشت با قطار 6 تخته
      پذیرایی در هتل ها به تعداد شب اقامت می باشد.
     تحویل اتاق ساعت 14 و تخلیه 12 می باشد
مشهد
مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است.
مشهد شهری زیارتی و سیاحتی در شمال شرق کشور است و مهم ترین قطب گردشگری مذهبی کشور و نیز دومین شهر مذهبی جهان محسوب می شود. این شهر در همسایگی شهرهای سرخس، درگز، چناران و نیشابور قرار دارد، داشتن مرز مشترک با کشورهای افغانستان، ترکمنستان به این شهر اهمیت نظامی خاصی بخشیده است. قدمت سکونت در مشهد بر اساس اکتشافات مربوط به تپه نادری به هزاره پنجم قبل از میلاد باز می گردد. این شهر محل سکونت اقوام آریایی بوده و نام خود را از بارگاه مقدس امام رضا(ع) گرفته است. واژه مشهد به معنای شهود و شهادتگاه و جایگاه قبور ائمه و بزرگان است. این سرزمین آب و هوایی معتدل متمایل به سرد و خشک دارد و دارای تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد و مرطوب است. محصولات اصلی منطقه شامل چغندر قند، پنبه، جو، نخود، صیفی جات ، سیب، گلابی  و هلو و گونه های درختی آن شامل اقاقیا، زبان گنجشک، افرا، کاج و سرو می شود. مشهد از نظر صنعتی و اقتصادی رتبه ی دوم کشور را دارد به طوریکه دومین قطب تولید خودرو و از کانون های اصلی تولید چرم در کشور محسوب می شود. پایتخت معنوی ایران، علاوه بر حرم مطهر امام رضا جاذبه های دیگری چون آرامگاه فردوسی، مسجد گوهر شاد، پارک کوهسنگی، موزه های آستان قدس رضوی آرامگاه نادر نیز دارد، که آن را از مناطق نمونه ی گردشگری کشور ساخته است.
بازدید از بازارهای شهر از جمله بازار الماس شرق، پروما و... برای خرید سوغات از برنامه های زائران به مشهد مقدس است. از سوغات های معروف شهر می توان به زعفران، تسبیح، مهر، زیره و خشکبار اشاره کرد، صنایع دستی مشهد قالیبافی، شعر بافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ تراشی، حصیربافی، فرآورده های روی چرم و چوب هستند. زبان مردم مشهد فارسی با گویش زیبای مشهدی است.
آب و هوا
مشهد به دليل موقعيت جغرافيايي خاص كه درمنطقه مرزي بين شمال و جنوب خراسان قراردارد و همچنين تداخل جبهه‏ هاي مختلف آب و هوايي، داراي آب و هوا و خصوصيات ويژه اقليمي است و قسمت اعظم دشت مشهد- نيشابور، جزء اقليم سرد و خشك و قسمتي از دشت مشهد - قوچان، نيم خشك و سرد و بخش كوچكي از بلندترين ارتفاعات رشته كوه هاي بينالود و هزار مسجد جزء اقليم مرطوب سرد مي‏ باشد و در مجموع شهر مشهد داراي آب و هواي متغير، اما معتدل و متمايل به سرد و خشك است و از تابستانهاي گرم و خشك و زمستانهاي سرد و مرطوب برخوردار است. بيشترين درجه حرارت در تابستانها 35 درجه بالاي صفر و كمترين آن در زمستان 15 درجه زير صفر و ميزان بارندگي متغير و ميانگين بارندگي سالانه در مشهد حدود 253 ميليمتر مي‏باشد. رودخانه مهم آن كشف رود است كه از شاخه‏ هاي مهم آن رادكان، طرقبه، جاغرق، دهبار، زشك، گلستان و دولت آباد است. منابع تأمين آب زيرزميني دشت مشهد شامل چشمه، قنات، چاه‏ عميق و نيمه عميق است.
اماکن تاريخي و تفريحي
حرم مطهر
هشتمين اختر تابناک آسمان امامت و ولايت، حضرت علي بن موسي رضا(ع) در روز آخر ماه صفر سال ۲۰۳هجري قمري به دست مأمون، پسر هارون الرشيد خليفه ي وقت عباسي به شهادت رسيد.بر طبق منابع تاريخي، مکاني که پيکر مطهر امام رضا(ع) در آن به خاک سپرده شده است در اصل روستاي کوچکي به نام «سناباد» بوده که در حاشيه ي شهر «توس» قرار داشته است.از اين روستاي کوچک به برکت وجود حضرت ثامن الحجج(ع)، شهري حول محور حرم امام رضا(ع) ساخته شد که امروز به مشهدالرضا معروف شده است و شهر توس در حاشيه ي آن قرار دارد.
 
آرامگاه خواجه ربيع
در شمال غربي شهر و در انتهاي خيابان خواجه ربيع آرامگاه باشکوه خواجه ربيع قرار دارد که به توصيه شيخ بهايي ساخته شده و متعلق به دوره صفويه است. در تاريخ آمده که امام رضا هنگام ورود به طوس و شهر مشهد مزار اين صحابه پيامبر رو زيارت کرده است.مزار خواجه ربيع که در اصل به باغ ربيع شهرت داشته يکي از آرامگاه هاي مهم شهر هم محسوب مي شود و به دليل بناهاي زيبا وتاريخي که دارد مورد توجه اهالي و مسافران بوده و هست . اين مقبره گنبدي به ارتفاع 18 متر دارد که با کاشي هاي فيروزه اي پوشيده شده و کتيبه هايي با خط عليرضا عباسي خوشنويس بزرگ صفوي اين مکان را تزيين کرده است.
آرامگاه نادرشاه افشار
اين بنا در باغ موزه نادري در شهر مشهد است که به يادبود نادر شاه توسط هوشنگ سيحون ساخته شده است. اين مجموعه يک قسمت مرکزي دارد که محل تدفين نادر شاه است  و دو تالار موزه اسلحه نيز در آن جاي گرفته است. در قسمت مرکزي، مجسمه مفرغي نادر سوار بر اسب، با طراحي ابوالحسن صديقي، هنرمند معاصر ايراني ساخته شده که ريخته گري آن در ايتاليا انجام و هم اکنون متصل به آرامگاه است.
مقبره پير پالان‌دوز
در شمال شرقي حرم و در ابتداي خيابان نواب صفوي بنايي آجري و گنبد فيروزه اي به چشم مي خورد که به دليل بازسازي در اين اواخر به نظر مي رسد که تازه ساز باشد ولي در واقع بناي اصلي مربوط به شاه عباس صفوي است. اين بنا در واقع مزار يکي از عرفاي مذهب شيعه به نام شيخ محمد المقتدي کارندهي معروف به پير پالان دوزاست. اين مزار در ابتدا در حاشيه کوچه شور و در پايين خيابان قرار داشته که با بازسازي هاي اخير در اين مکان قرار گرفته است. به باور مردم مشهد شيخ با داشتن کرامات فراوان و با اينکه از اولياء خدا بوده با دوخت پالان براي چهارپايان امرار معاش مي کرده و به همين دليل مردم به او احترام مي گذارند.
باغ ملي
درست وسط يکي از شلوغ ترين و پرتردد ترين مراکز تجاري و مسکوني شهر باغي بزرگ وجود دارد که به باغ ملي مشهوراست. در واقع ارگ شهر يا ارگ نخستين که مالکش محمود سيستاني بوده در اينجا قرار داشته است . قنات رکن آباد هم که يکي از قنات هاي مشهور شهر بوده از اين باغ مي گذشته است. حالا هم اين بوستان بزرگ و با صفا که آب نما و درختاي بلندي هم دارد يک مکان خوب براي استراحت و تفريح است . در دل اين باغ سزسبز تنديس مشاهير علم و ادب و عرفان هم به چشم مي خورد که خيلي ديدني است .
باغ وحش وکيل آباد
در جنوب غربي مشهد و هم جوار با پارک جنگلي وکيل آباد، باغ وحش وکيل آباد، تنها باغ وحش مشهد قرار دارد. در اين باغ وحش از انواع گونه‌هاي حيواني نگهداري مي‌شود.باغ‌وحش در ورودي پارک جنگلي وکيل‌آباد در زميني به وسعت چهار هکتار قرار دارد. اين مکان بزرگترين باغ‌وحش ايران است و بيشترين حيوانات و گونه‌هاي جانوري را دارد.
اماکن توريستي مشهد
طرقبه
در 16 كيلومتري جنوب غربي مشهد، بخش طرقبه واقع شده است. اين آبادي در منطقه كوهستاني و داراي باغهاي فراواني است.رودخانه‌اي از كنار آن عبور مي‌كند. در اين بخش پارك عمومي زيبايي وجود دارد. سبدهاي دستي ساخته شده اهالي، سوغات آن به شمار مي‌رود.
مجموعه ي تفريحي گردشگري چاليدره
کمي که از شهر پرهياهوي مشهد دور مي شويم ، در هواي پاکيزه شهر طرقبه به مکاني دنج و آرام مي رسيم که زيبايي و خلاقيت در آن معنايي تازه به خود مي گيرد و اهل ذوق از زيبايي آن به وجد مي آيند. مجموعه تفريحي و توريستي و گردشگري چاليدره ( منطقه نمونه گردشگري) در 17 کيلومتري شهر مشهد و در منطقه اي کوهستاني واقع شده است. بيشتر ديدني هاي اين مجموعه شگفتي هايي است که طبيعت در طي ساليان متمادي به وجود آورده است و با دست بشر تغيراتي در آن ها ايجاد شده است. اين مجموعه با فضايي بسيار متنوع و دلچسب پذيراي ميهمانان عزيز است.
کوهسنگي
اين پارك در جنوب غربي شهر و در انتهاي خياباني به همين نام قرار دارد پارك كوهسنگي كه در حاشيه كوههايي مرتفع ايجاد شده است از قديمي ترين ييلاقهاي مشهد است . كوهسنگي داراي رستوران و استخر و فروشگاههاي صنايع دستي است . پارك جنگلي وكيل آباد نزديك ترين تفريحگاه و ييلاق عمومي مشهد است كه در فاصله 8 كيلومتري شمال غربي مشهد قرار گرفته و بولوار عريض و بسيار زيباي وكيل آباد - ميدان آزادي را به روستا و پارك جنگلي وكيل آباد متصل مي نمايد.
پارک وکيل آباد
وكيل آباد از تفرجگاههاى قديمى و زيباى مشهد است كه در انتهاى بلوار وكيل آباد واقع شده استاين محل داراى باغى باصفا با درختان كهنسال و رودخانه اى فصلى است. علاوه بر اين شهر بازى بسيار بزرگى در دامنه تپه سنگى مجاور باغ ساخته شده كه در نوع خود كم نظير است.
 

    هتل مرتبط یافت نشد