اکراین

اوکراین

 

جمعيت : حدود 55 ميليون نفر

 

جمعیت غیر اوکراینی: غير از اوكرايني ها بر اساس درصد جمعيتي، روسها (4/1 ميليون)، يهوديان، بيلوروسها، لهستانيان، مولداوياييها و غيره زندگي مي كنند.

 

وسعت : 700/603 كيلومتر مربع

 

زبان ملي : اوكرايني - زبان رسمي در اين کشور زبان اوكرايني است ولي در اغلب مکانهای عمومی به زبان روسي محاوره ميکنند

 

تقسیم بندی 

اوکراین

: اوكراين به 25 استان، 394 شهر، 892 شهرك، 477 ناحيه و 3 ناحيه بزرگ اقتصادي: كناره رود دنپر، جنوب غربي و جنوبي تقسيم مي شود.

 

پايتخت : شهر كيف با 5/3 ميليون نفر جمعيت

 

دين رسمي : مسيحيت شاخه ارتودكس(پروبسلاو)

 

ساير اديان : اسلام - شاخه هاي مختلف مسيحيت نظير كاتوليك

 

واحد پول : كوپك - هر 100 كوپك برابر 1 گريونا

 

برابري واحد پول با دلار : هر 5 گريونا معادل با 1 دلار آمريكا

 

همسايه ها : روسيه ، بلاروس، مجارستان، لهستان، اسلواك، روماني، مولداوي

 

بزرگترين شهرها: خاركف، اودسا، دنپر، دانتسك، زاپاروژه، كيروارخ و لوف

 

نظام سياسي : جمهوري

 

نژاد : اسلاو شرقي

 

آب و هوا : در تابستان 35+ و در زمستان نهايت 25-

 

زبان تدريس دانشگاهها : روسي، اوكرايني، انگليسي

 

فرودگاه : فرودگاه بريسبول با 30 كيلومتر فاصله از كيف

 

خطوط پروازي : شركت هواپيمايي كاسپين(دوشنبه ها ساعت 9 صبح )

 

اختلاف ساعت با ايران: يك ساعت

 

وضعيت جغرافيايي : آخرين مرز اروپاي شرقي

 

موقعيت در اروپا : كانديداي اتحاديه اروپا سال 2008

 

وضعيت اقتصادي : داراي درآمد سرانه متوسط  روبه رشد

 

ناحیه اقتصادی: ناحيه اقتصادي كناره رود دنپر يكي از بزرگترين ناحيه ها بوده که نقش اصلي را در اقتصاد صنايع سنگين دارا بوده و شامل معادن و صنايع فلزي مي باشد. ناحيه جنوب غربي داراي صنايع غذائي پيشرفته، ماشين سازي، صنايع شيميايي، صنايع چوب و لوازم و مصالح ساختماني مي باشد.

 

دسترسي به آبهاي آزاد : درياي سياه

 

شهرهاي معروف : كيف - خاركف - پولتاوا - ادسا - لوو

 

شهرهاي توريستي و تاريخي : شبه جزيره كريمه - كيف - خاركف

 

تاريخ استقلال : 1991 ميلادي

 

رفت و آمد درون شهري : مترو - اتوبوس - تاكسي

 

وروديه تاكسي : 2 گريونا

 

رودخانه هاي مهم : دونتس - دنيپر - بوگ جنوبي

 

بنادر معروف : اودسا، ايليچفسكي، نيكلايف، سيواستاپل، يالتا و كرچ

 

ميادين معروف پايتخت : خرشاتيك - سيرك - استقلال

 

پاركهاي معروف پايتخت : پارك شفچنكو - گيدروپارك

 

صنايع : كشتي سازي - هوا و فضا - صنايع نيروگاهي و دفاعي - فولاد

 

صنايع هنري : نقاشي - مجسمه سازي - موسيقي - تئاتر و سينما

 

علوم دانشگاهي معروف : هوا و فضا - ساخت و توليد موتورهاي هواپيما - ساخت و توليد موشك وراكت - الكترومكانيك- فيزيك ليزر- مهندسي جوش - مهندسي مكانيك- مهندسي سينما - موسيقي- شاخه هاي هنر- علوم پزشكي - تخصص چشم پزشكي - راديولوژي و ...

 

برخورد با خارجيها : بر اساس قوانين كشور اوكراين خارجياني كه بصورت قانوني در اين كشور اقامت دارند و فاقد مليت اوكرايني هستند ميتواننــد از حقوق افراد اوكرايني برخوردار شوند

 

قبله: 17درجه و 35 دقيقه به سمت جنوب شرقي

 

آب: آب لوله كشي آشاميدني نيست و بايد آب معدني تهيه نماييد.

 

اختلاف ساعت با تهران: زمان كيف ((GMT+2، 30دقيقه عقب تر از ساعت تهران مي باشد.

 

اوکراین

دومین کشور بزرگ اروپا :

 

اوكراين دومين كشور بزرگ اروپا به لحاظ وسعت پس از روسيه به حساب مي آيد كه در قرون وسطي با عنوان روسيه (كيفسكي روس) هسته ي مركزي اسلاو هاي شرقي محسوب مي شد.

اين سرزمين در پي جنگهاي متعدد تجزيه شد و تحت كنترل ساير كشورها به ويژه لهستان و اواخر قرن هجدهم روسيه در آمد اوكراين پس از انقلاب اكتبر سال 1917 در روسيه به عنوان يكي از جماهير سوسياليستي محسوب مي شد تا اينكه در تاريخ 24/8/91 پس از فروپاشي شوروي به استقلال رسيد. شايان ذكر است اوكراين حتي در زمانيكه جز اتحاد شوروي به شمار مي رفت واجد حق راي در سازمان ملل متحد بود و از 24 اكتبر 1945 عضو اين سازمان محسوب مي شود. اين كشور يكي از اركان چهارگانه اصلي تشكيل دهنده شوروي بود كه در تاسيس و انحلال اين امپراطوري سهم به سزايي داشته است.

 

پرچم 

اوکراین

:

 

پرچم اوكراين متشكل از دو رنگ آبي در قسمت بالا و زرد در پائين مي باشد. رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوكراين مي باشد. به روايت ديگر دو رنگ آبي و زرد اين پرچم مظاهر آب و آتش نيز محسوب شده اند.

 

نشان ملی اوکراین :

 

پس از استقلال اوكراين «سر نيزة سه شعبه» نشان رسمي اوكراين شناخته شد. «نيزة سه شاخه» در مناطق مركزي اوكراين از قرن 6 ميلادي به عنوان سمبل «قدرت» شناخته شده است. اين نشان در زمان دولت شهرهاي روس كيف مورد استفاده قرار مي گرفت. در برخي تعابير اين نشان مظهري از سرنيزة جنگي تلقي شده و در برخي تفاسير ديگر مظهر شاهين در حال شكار، كمان خميده با تير و در نهايت تثليث مقدس (پدر، پسر، روح القدس) معرفي شده است. به هر حال اكثريت بر اين باورند «سرنيزة سه شعبه» مظهر قدرت برتر مي باشد. نشان نيزه ي سه شعبه و پرچم اوكراين براي اولين بار به طور رسمي توسط اولين دولت مستقل اوكراين يعني «جمهوري مردمي اوكراين» در سال 1918 به كار رفت.

 

اطلاعات جغرافیایی مساحت اوکراین :

 

مساحت اوكراين كه سرزمين پست و همواري است كه كهبيشتر قسمت هاي آن را جلگه در بر گرفته 603700 كيلو متر مربع مي باشد. نام محلي آناوكراين با تلفظ «اوكرائين» به معناي پايان قلمرو و يا «كرانه» ميباشد.

 

جمعیت اوکراین :

 

جمعيت اوكراين در بين سال هاي 92 تا 95 در حدود 52 ميليون نفر بود ولي با توجه به آنكه درسال هاي اخير رشد جمعيت در اين كشور منفي بوده است بر اساس آخرين سرشماري رسمي (22آذر 1380) جمعيت اوكراين 415000/48 نفر اعلا م گرديده كه شامل 54 درصد زن و 46 درصدمرد و 32 ميليون جمعيت شهر نشين و 16 ميليون روستائي مي باشد. پايتخت آن كيف نيز 5/2 ميليون نفر جمعيت دارد.

محدوده جغرافيايي: اين كشور در شمال درياي سياهقرار گرفته و طول سواحل سواحل آن 2782 كيلومتر مي باشد. درياي آزوف در جنوب شرقياوكراين جزئي از درياي سياه به حساب مي آيد كه به وسيله تنگه ي كرچ به آن متصل استو ميان روسيه، شبه جزيره ي كريمه و خاك اصلي اوكرا ين قرار دارد. اين كشور از شمالبه بلاروس، از شمال شرق و شرق به روسيه، از جنوب و جنوب غربي به روماني و ملداوي واز غرب به كشورهاي لهستان، مجارستان و اسلواكي محدود مي شود. همچنين از طريق دريايسياه با تركيه، بلغارستان، و گرجستان داراي مرز مشترك دريائي مي باشد.

 

آب و هوای اوکراین :

 

آب و هوا در اوكراين درشمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر كيف 2 تا 3 ماه از سال يخبندان كامل است كهدما تا 30 درجه زير صفر هم ميرسد. ميانگين دما در ماه ژانويه منفي 6 درجه و درجولاي مثبت 20 درجه سانتيگراد است ولي در جنوب كشور حرارت در ژانويه 4 درجه و درجولاي 24 درجه است.

 

آب وهواي كشور اوكراين در تابستان معتدل و در زمستان سرد است به نحوي كه حتي تا 25 درجه زير صفر نيز ميرسد و شبيه به آب و هواي استان اردبيل ميباشد.

 

رودخانه های مهم اوکراین :

 

در اوكراين رود هاي فراواني جريان دارند كه عمدترينآنها دنيپر، دونتس و بوگ جنوبي مي باشند. دنيپر كه سرچشمه آن كوههاي روسيه و بلاروسهستند پس از ولگا و دانوب بزرگترين رود اروپا محسوب مي شود و فقط سه ماه از سال آبآن منجمد مي گردد. همچنين چندين سد ونيرو گاه برق آبي بر روي دنيپر احداث گرديده كهدرياچه هاي مصنوعي بزرگي را تشكيل داده است.

 

نژاد مردم اوکراین :

 

نژاد اوكرايني از گروه نژادهاي اسلاو شرقي مي باشد. اوكرايني ها 73 در صد جمعيت را تشكيل مي دهند. روسها بزرگترين اقليت نژادي در اين كشور به حساب مي آيند كه بيش از يك پنجم جمعيت اوكراين را تشكيل مي دهند. طبق آخرين آمار در حدود 500 هزار نفر يهودي در اوكراين زندگي ميكنند كه حدود يك درصد جمعيت اوكراين را شامل مي شود. اقوام ساكن ديگر در اوكراين شامل بلاروسها 8 درصد، ملداويائي ها 6 درصد، لهستانيها 8/1 درصد و مابقي مجارها،يونانيها، رومانيائي ها و تاتارها مي باشند.

 

زبان ملی اوکراین :

 

زبان مردم اوكراين از گروه زبان هاي اسلاو شرقي است و شباهت زيادي به زبان روسي دارد. به عبارت ديگر لغات مورد استفاده در زبان اوكرايني بيشتر بر گرفته از زبان لهستاني است ولي دستور زبان اين زمان به مانند زبان روسي مي باشد. زبان روسي مي باشد. زبان روسي بيشترين رواج را پساز زبان اوكرايني در اين كشور دارد. اخيراً با هدف انسجام بخشيدن به زبان و فرهنگ اوكرايني اهميت بيشتري به آن داده مي شود و اين امر باعث بروز اختلافاتي مياني اوكرايني ها و روسعا از يكسو و دو كشور روسيه و اوكراين از سوي ديگر شده است. اين امر در مناطق غربي اوكراين به ويژه لووف باعث تنشها حتي خونريزي هم شده است. ضمناً الفباي زبان اوكرايني نظير زبان روسي سيريليك مي باشد و تفاوت ميان اين دو اندك است.

 

مذهب اوکراین :

 

تا سال  988  ميلادي ساكنين اوكرايني فعلي نيز به مانند بسياري از مردم اروپا بت پرست بودند ولي با پذيرش آئين مسيحيت از سوي پرنس ولاديمير اين كشور نيز مسيحي شد. در سال 1054 به دنبال تكفير متقابل پاپ روم و پاترياك بيزانس مذهب ارتدوكس توسط پاترياك بيزانس بهوجود آمد و كشور هاي زيادي از جمله دولت شهر روس كيف (اوكراين، روسيه و بلاروس) ارتدوكس گرديدند و به همين دليل بيشتر مردم اوكراين تابع كليساي ارتدوكس بوده و اقليتي تابع كليساي كاتوليك مي باشند كه بيشتر ساكن نواحي غرب اوكراين نواحي غرب اوكراين هستند. علاوه بر ارتدوكسها و كاتوليك ها، پيروان مذهب پروتستان و برخي فرقمسيحي نيز در اوكراين وجود دارند. يهوديان هم داراي كنيسه هاي مختلف هستند (در كيف 2 كنيسه) كه مراسم مذهبي خود را انجام مي دهند.

 

مسلمانان اوکراین :

 

اگرچه آمار رسمي از مسلمانان اوكراين موجود نيست ولي رقم تقريبي مسلمانان اوكرايني 2 ميليون برآورد شده است كه عمدتاً در شبه ي جزيرة كريمة ساكن ميباشند ولي در ساير شهرهاي اوكراين به مانند دانتسك، زاپاروژيه، لوگانسك و غيره زندگي مي كنند و عمدتا از اقوام تاتار،داغستاني و آذربايجاني مي باشند. آذريها شيعه اثني عشري بوده و مابقي اهل تسنن هستند. دين مبين اسلام توسط تركهاي عثماني و بازرگانان كشورهاي شرقي در اوكراين رواج پيدا نموده و گفتني است در حال حاضر 327 تشكل اسلامي در اوكراين مشغول فعاليت مي باشند. در شبه جزيره ي كريمه مساجد زيادي وجود دارد ولي در ساير شهرها مسلمانانبه دليل عدم وجود مسجد براي انجام تكاليف ديني مشكل دارند. در شهر كيف نيز مسجد يا حداث شده كه هنوز به اتمام نرسيده لكن روزهاي جمعه از آنان براي اقامه فريضه جمعه بهره برداري مي شود.

 

سیاست و حکومت اوکراین :

 

اوكراين در 16 جولاي سال 90 حق حاكميت ملي و در 24اوت 1991 استقلال كامل خويش را به دست آورد.تفكيك قوا در اوكراين پذيرفته شده وقواي مجريه، مقننه و قضائيه در آن نقش مي كنند. سيستم حكومتي اوكراين را مي توانرياستي _ پارلماني محسوب داشت. قانون اساسي جديد آن در ژوئن سال 1996 به مورد اجراگذاشته شد كه داراي 15 فصل و 161 اصل مي باشد. آخرين اصلاحات قانون اساسي در 28فروردين 1379 در يك همه پرسي انجام شد كه طبق آن قرار است برخي اختيارات رئيس جمهوردر برابر قوه ي مقننه كشور افزايش يابد و قوه ي مقننه كشور از يك مجلسي به دو مجلسي تبدبل شود و از مصونيت نمايندگان مجلس كاسته شود. اين امر تا امروز به مرحله ي اجرانرسيده است. رئيس جمهور اوكراين دوم شهريور ماه 1381 همزمان با يازدهمين سالگرد استقلال اوكراين در سخنراني خود پيشنهاد كرد شيوه ي حكومت در اوكراين از «رياستجمهوري _ پارلماني» به «پارلماني_رياست جمهوري» تغيير يابد لكن تا به امروز اين امر عملي نشده است.

 

تقسیمات کشور اوکراین:

 

از لحاظ تقسيمات كشوري اوكراين از يك جمهوري خود مختار كريمه و 24 استان تشكيل شده است. شورا هاي شهري و روستاها نقش مهمي ايفا مي كنند و در هر يك از بخش ها، شهر ها و استان ها نماينده رسمي رئيس جمهور اداره ي امور را بر عهده دارد.

 

اقتصاد و صنعت اوکراین :

 

اوكراين از نظر صنعتي و اقتصادي دومين جمهوري مهم شوروي سابق پس از روسيه به شمار مي‌رفت. اوكراين نه تنها توليد كننده غلات محسوب مي شد بلكه مركز توليد فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن،صنايع شيميائي و مواد غذايي نيز بود. در سال هاي اوليه ي فرو پاشي شوروي فقدان ساختار هاي رسمي و قانوني جديد و نوپائي اين كشور در عرصه ي اقتصاد بين الملل مانع از بهبود اقتصاد اين جمهوري شده بود ولي اخيراً تحولاتي در بخش اقتصاد اين كشور بهچشم ميخورد . هواپيما سازي، تانك سازي، كشتي سازي، توليد موشك، صنايع اپتيك، ساختماشين آلات سنگين، موتور سازي، لوله سازي، توربين، صنايع فولاد، ادوات كشاورزي،صنايع سبك، صنايع شيميايي، مواد غذايي، الكترونيك، رايانه، پوشاك، سيمان، موادغذايي، الكترو نيك، رايانه، پوشاك، سيمان، نساجي، و توليد الياف مصنوعي در زمره ي محصولات صنعتي اوكراين به حساب مي آيند.

 

کشاورزی اوکراین :

 

اوكراين كه خاك سياه ياچرنوزيوم بخش وسيعي از خاك آن را پوشانده است يكي از غني ترين اراضي كشاورزي شوروي سابق و منطقه را داراست و انواع گندم، چغندر قند، سيب زميني، گل آفتابگردان، پنبه،تنباكو، سويا، علوفه، كائوچو، سقز و انواع ميوه و سبزي در آن كشت مي شود هم چنينسالانه در حدود 9/8 ميليون متر مكعب چوب از جنگل هاي آن به دست مي آيد. اوكراين سابق بر اين به دليل توليد انبوه غلات به سيلوي اروپا معروف بود. امروزه نيز سالانه حدود 40 ميليون تن غلات در اوكراين برداشت مي شود.

 

رشد توليدات بخش كشاورزي : 9/9 درصد

 

ميزان توليد غلات:7/39 ميليون تن (7/25 درصد افزايش نسبت به سال قبل)

ميزان توليد گندم: 3/21 ميليون تن

 

منابع طبیعی اوکراین :

 

ذخائر غني زغال سنگ درحوزه ي دونتسبك، ذخائر مهم سنگ آهن در منطقه ي هورليكا و همچنين سنگ منگنز، گرانيت،گچ، نمك، پتاسيم، كائولن، فسفر و سنگ مرمر از جمله ذخائر معدني اوكراين ميباشند.

 

انرژی اوکراین :

 

حدود 45 درصد از برق مصرفي اين كشور از 5 نيروگاه هسته اي اين كشور تامين مي گردد كه باتوقف كار نيروگاه هسته اي چرنوبيل در 25 آر ماه 79، تعداد اين نيرو گاهها به 4 نيروگاه رسيد و بنا به ادعاي مقامات اوكرايني 7 درصد از توان توليد الكتريسيته نيروگاه هسته اي اين كشور كاسته شد. مابقي برق مصرفي و مورد نياز كشور از طريق 32نيروگاه حرارتي و برق آبي اين كشور تامين مي شود. همچنين عليرغم اينكه اوكراين 65در صد از منابع زغال سنگ شوروي سابق را در خود جاي داده بود ولي از لحاظ داشتن منابع نفتي كشوري فقير به حساب مي آيد. اين كشور داراي 3 ناحيه ي فقير نفت خيز درمناطق ناحيه ي كارپات (غرب كشور) دنيپرو پتروفسك و دونتسك (شرق كشور) وپيريچرنومورسك كريمه (جنوب كشور) مي باشد. ميزان توليد نفت در اين 3 ناحيه بسيارمحدود بوده و كمتر از 5 درصد مصرف كشور را تامين مي كند لذا صرفاً در داخل كشور مصرف مي شود. همچنين منابع فقير گاز طبيعي اوكراين در درياي سياه و ناحيه ي صومي واقع شده است. توليد گاز طبيعي در سال 1975 اگر چه بالغ بر 65 ميليارد متر مكعب بود ولي در حال حاضر به 18 ميليارد متر مكعب تقليل يافته است و اين ميزان توليد كم سبب گرديده تا اوكراين به دليل واردات گاز طبيعي از روسيه به اين كشور وابستگي شديدي داشته باشد. اين ميزان توليد پيش از اين 20 درصد نياز داخلي اوكراين را تامين مينمود ولي در حال حاضر اين رقم كاهش داشته است.

 

وضعيت انرژي اوكراين

 

ميزان مصرف نفت خام: 3/8 ميليون تن

ميزان توليد نفت خام:7/3ميليون تن

ميزان مصرف گاز طبيعي: 75 ميليارد متر مكعب

ميزان توليدگاز طبيعي: 2/18 ميليارد متر مكعب

ميزان ترانزيت گاز طبيعي: 129 ميليارد مترمكعب

طول خطوط لوله گاز:35900 كيلومتر

طول خطوط لوله نفت: 4000كيلومتر

منابع تامين نفت: روسيه، قزاقستان

ميزان توليد برق: 172ميليارد كيلو وات ساعت

ميزان توليد ذغال سنگ: 6 /16 ميليون تن

 

حمل و نقل اوکراین :

 

حمل و نقل اوكراين

 

اين كشور واجد 23000 كيلومتر خط آهن، 167800 كيلومتر راه شامل 9700 كيلومتر اتوبان و 2300000 دستگاه سواري مي باشد. همچنين در اين كشور از فرودگاههاي زيادي (706 فرودگاه) بهره برداري ميشود. از شهرهاي كيف، خاركف، اودسا، سيمفروپل و دانتسك با 30 شهر اروپائي، آمريكاي شمالي، جنوب شرق آسيا، خاورميانه و آفريقا ارتباط هوائي بر قرار است. پيش از اين تنها مسير هوائي ايران و اوكراين توسط شركت هوائي كاسپين هر هفته روزهاي يكشنبه انجام مي شد ولي يك خط هوائي جديد از سوي طرف اوكرايني بهنام UMبر قرار گرديده است.

 

وضيت حمل ونقل اوكراين

 

ميزان حمل كالا:1/752 ميليون تن

طول راههاي شوسه: 273000كيلومتر

طول خط راه آهن: 23350 كيلومتر

تعداد بنادر: 18بندر

تعداد فرودگاهها: 176 فرودگاه

 

وضعيت مبادلات كالا وخدمات:

ميزان كل مبادلات كالا و خدمات: 7/36 ميليارد دلار

ميزانصادرات كالا و خدمات: 8/19 ميليارد دلار

ميزان كل واردات كالا و خدمات: 9/16ميليارد دلار

تراز مثبت كالا و خدمات: 9/2 ميليارد دلار

ميزانمبادلات كالا: 03/32 ميليارد دلار

ميزان صادرات كالا: 26/16 ميليارددلار

ميزان واردات كالا: 77/15 ميليارد دلار

تراز مثبت تجاري كالا: 6/489 ميليون دلار

ميزان مبادلات خدمات: 69/4 ميليارد دلار

صدورخدمات: 54/3 ميليارد دلار

واردات خدمات: 14/1 ميليارد دلار

ترازمثبت در زمينه ي خدمات: 39/2 ميليارد دلار

شركاي عمده ي تجاري در صادرات: روسيه ( 671/3 ميليارد دلار صادرات اوكراين به روسيه بوده است )، آلمان، تركمنستان،آمريكا، ايتاليا، تركيه، لهستان، چين، قزاقستان، بلاروس و انگلستان.

شركايعمده تجاري در واردات: روسيه ( صادرات روسيه به اوكراين 144/5 ميليارد دلار بودهاست )، آلمان، تركمنستان، آمريكا، ايتاليا، تركيه، لهستان، چين، قزاقستان، بلاروس وانگلستان.

تعداد كشور هاي طرف تجاري: 191 كشور.

 

برق اوکراین :

 

سراسر كشور اوكراين داراي برق بوده و استاندارد برق در اوكراين 220 ولت مي باشد.

 

كشور اوكراين داراي نيروگاههاي اتمي جهت توليد برق و انرژي گرمايي مي باشد و آب گرم در اين كشور بصورت مركزي است و در تاريخ آبان ماه توسط شهرداري آب گرم شوفاژها و حمام ها باز مي شود و به خانه ها راه مي يابد.

 

ساعت کار اداری در اوکراین :

 

ساعات كار اداري روزانه معادل 8 ساعت از 8.30 يا 9 لغايت 17.30 يا 18 با يك ساعت تعطيلي براي صرف ناهار مي باشد. روزهاي شنبه و يكشنبه تعطيل است. ساعات كار وسائل نقليه عمومي از ساعت 6 صبح تا 24 مي باشد.

 

تعطیلات رسمی در اوکراین :

 

اول ژانويه ضآغاز سال ميلادي

 

7 ژانويه كريسمس ارتدوكسها

 

8 مارس روز جهاني زن

 

16_15 آوريل عيد پاك

 

28 ژوئن روز قانون اساسي

 

24 آگوست روز استقلال

 

2_1 مي روز جهاني كارگر

 

9 مي روز پيروزي

 

4_3 ژوئن روز تثليث مقدس

 

وضعیت سرمایه گذاری خارجی اوکراین :

 

ميزان سرمايه گذاري: از ابتداي استقلال تا اول اكتبر 2001: 194/4ميليارد دلار

كشورهاي سرمايه گذار: آمريكا 702 ميليون دلار، قبرس 400 ميليوندلار، هلند 367 ميليون دلار، انگليس 363 ميليون دلار و آلمان 265 ميليوندلار

تعداد كشورهاي سرمايه گذار: شش كشور مهم فوق الذكر

 

در حال حاضر كشورهايي مانند چين و هند و تركيه و آذربايجان نيز به كشورهاي سرمايه گذار پيوشته اند.

 

وضعیت روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران :

 

براساس آمار گمرك اوكراين حجم گردش تجاري دو كشور 300/165 ميليون دلار بوده كه ميزان صادرات به جمهوري اسلامي ايران 401/3 ميليون دلار گزارش شده است. آمار ارائه شده فوق از سوي گمرك اوكراين با آمار ارائه شده از سوي گمرك جمهوري اسلامي ايران تفاوت فاحشي دارد و علت آن عدم اظهار دقيق تجار و صادر كنندگان ايراني و اوكرايني است كه عمدتاً جهت فرار از پرداخت سود وعوارض گمركي، ماليات و غيره انجام مي پذيرد.

بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران حجم مبادلات دو كشور در سال 1380 بيش از 230 ميليون دلار بوده كه ازاين مجموع، مبلغ 120 ميليون دلار صادرات ايران به اوكراين گزارش شده است.اقلام عمده صادراتي اوكراين به جمهوري اسلامي ايران: آهن آلات و فولاد،قطعات تجهيزات هواپيما، روغن آفتابگردان، لوله نفت و گاز، كاغذ و مقوا، واگن هاي راه آهن و لوكوموتيو، ماشين آلات، لوازم الكتريكي و مواد شيميائي.

اقلام عمده وارداتي از جمهوري اسلامي ايران: فروسليسيوم، كرك، فرش، كف پوش، لوازم آشپزخانه، كشمش، سنگ مرمر، بادام، مغز زردآلو، هلو، خرما، كفش و مصالح ساختماني.

 

آشنایی با شهر کیف در اوکراین :

 

كيف پايتخت اوكراين شهري است با قدمت 1500 ساله و يكي از قديمي ترين شهر هاي اروپاي شرقي و مركزي ميباشد. اين شهر توسط رود دنيپر به بخش غربي و شرقي تقسيم شده است. كيف به دليل سرسبزي و داشتن بنا هاي تاريخي زياد به نامهاي «شهري در باغ » و شهر موزه ها معروف است. مساحت اين شهر 800 كيلومتر مربع مي باشد كه بالغ بر 500 كيلومتر مربع آنفضاي سبز و مابقي را ساختمانها و اماكن عمومي تشكيل مي دهد. كيف نه تنها پايتخت اوكراين است بلكه بسياري از جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي كشور اوكراين را به تنهايي در خود جاي داده است. اين شهر با جمعيتي بالغ بر 5/2 ميليون نفر پر جمعيت ترين شهر اوكراين مي باشد.

 

مترو شهر کیف اوکراین :

 

مترو شهر كيف در سال 1960 تاسيس شده و هم اكنون داراي بيش از 30 ايستگاه در 3 مسير شمال به جنوب، از شرق به غرب و از شمال غربي به جنوب شرقي ميباشد.

 

اختلاف ساعت ایران با کشور اوکراین :

 

اختلاف ساعت ايران با كشور اوكراين در تابستان 1 ساعت ميباشد يعني در حالي كه ساعت در ايران 12 ظهر است در شهر كيف اوكراين 11 صبح ميباشد.

 

واحد پول اوکراین :

 

واحد پول اوكراين كوپك و 100 كوپك 1 گريونا است و هر گريونا 190 تومان است.

 

نرخ برابري ارز:

 

هر دلار آمريكا برابر 75/4 گريونا

 

هر يورو برابر با 5/5 گريونا

 

در اغلب فروشگاههاي عمومي و خصوصي، هتل ها، فرودگاهها و صرافيهاي رسمي براي تبديل ارز وجود دارند كه به نرخ آزاد عمل مي كنند.

 

فرودگاه باریسبول - کیف اوکراین :

 

پايتخت كشور اوكراين شهر كيف و فرودگاه شهر كيف بريسبول ميباشد كه در 30 كيلومتري شهر واقع شده است . روبروي درب خروجي فرودگاه اتوبوسهاي مخصوص براي حمل مسافر به شهرهاي مختلف و شهر كيف وجوددارد و با 10 گريو مسافران را به مركز كيف ميبرد. ايستگاه آخر بنام ميدان سيرك كنار پمپ بنزين محل سوار شدن به همان اتوبوس است كه به فواصل15دقيقه حركت ميكند. براي رسيدن به ميدان سيرك بايد در ايستگاه Mt.universitetاز مترو پياده شد و با مارشوتكا(ميني بوس روسي) يا پياده به سيرك رفت. محل فروش بليت كاسپين در همين ميدان است.

 

رفت و آمد درون شهری اوکراین :

 

در ايستگاههاي مترو باجه هاي محل فروش كارت هاي مترو براي يك ماه به مبلغ 27 گريو و بليط مترو و اتوبوس 33 گريو وجود دارد كه توصيه ميشود از اين كارت ها استفاده نماييد چرا كه اگر فراموش كنيد بليط تهيه كنيد هر بار  10 گريو جريمه خواهيد شد و در ضمن دغدغه خاطر نخواهيد داشت.

 

فروشگاه ها و مراکز خرید مواد غذایی اوکراین :

 

در اوكراين فروشگاههاي فورشد ، مترو و كاروان و اسمچ و اوكراينا و ساير فروشگاههاي زنجيره اي وجود دارند ولي بهترين انتخاب فروشگاههاي زنجيره اي فورشد است كه در سطح شهر يافت ميشود. در اين فروشگاهها كالباس بره(بارانياكالباسا) وكالباس مرغ(كوريتسا) يا كالباس پرنده(پيتيتس كالباسك) و گوشت گاو ومرغ وشير و…با قيمت ارزان و كاملا بهداشتي يافت ميشود.

 

مراکز تبدیل ارز اوکراین :

 

در سطح شهر باجه هاي تبديل ارز وجود دارد كه ميتوانيد براي تبديل دلار به گريونا استفاده كنيد ولي بايد مراقب چند نكته باشيد يكي اينكه از باجه هاي داخل مغازها استفاده كنيد و دوم اينكه اگر 100 دلاري به باجه داديد مراقب باشيد به بهانه عدم امكان تبديل 1 و يا 10 دلاري به شما پس ندهند و سوم اينكه با يك نفر همراه يا دوست براي تبديل ارز مراجعه نمائيد.

 

خرید لباس اوکراین :

 

كيف شهري سردسير با دماي متوسط 15 درجه زير صفر از اواخر آبان تا فروردين است لذا توصيه ميشود از پالتو پوستهاي مخصوص روسي و همين طور پوتين استفاده كنيد كه در بازاري به نام تريشنا يا همان بازار چيني ها شايد با قيمت ارزانتر پيداكنيد.

 

اين بازار در انتهاي شهر كيف در منطقه تريشنال قرار گرفته است و مي توانيد با مترو و ماشورتكا(ميني بوس ) به آنجا برويد .

 

اين بازار تقريبا حدود 160 لاين دارد و بسيار بزرگ است بطوريكه در يك روز نمي توان از اين بازار ديدن كرد.

 

قيمت لباس در كيف 50% گرانتر از ايران است ولي بهتر است كه لباسهاي زمستاني خاص مانند پالتو را بدليل كيفيت خوب از كيف تهيه شود.

 

مرز های زمینی و هوایی اوکراین :

 

اين كشور از شمال با كشور روسيه سفيد و از شرق با كشور روسيه و از غرب با كشورهاي لهستان ، مجارستان ، مولداوي و روماني و از جنوب با درياي سياه هم مرز ميباشد و آخرين مرز قاره هاي اروپاي شرقي است كه كانديداي ورود و عضويت به اتحاديه اروپا ميباشد.

 

شركت هواپيمائي كاسپين و يو ام اير هفته اي دو نوبت به اين كشور پرواز دارند و قديميترين خطوط هوائي با كادر بسيار مجرب در اين خط پروازي ميباشند. نوع هواپيماي پروازي در اين مسير توپولوف 154 ميباشد كه با آب و هواي جمهوريهاي سرد سير شوروي سابق سازگاري خاصي دارد.

    هتل مرتبط یافت نشد