کانادا

  کانادا  CANADA

کشور پهناور کانادا با عرض جغرافیایی بیش از 7250 کیلومتر دومین کشور بزرگ جهان به لحاظ جغرافیایی می باشد. کانادا از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده است . تفاوت استانها با قلمرو ها در اینست که استان ها در برخی زمینه های تعیین شده قوانین مجزا و اختصاصی خود را دارند ولی قلمرو ها دقیقا تابع قانون فدرال هستند مگر مواردی معدود .

10 استان کانادا از غرب به شرق با نام های زیر شناخته می شوند :
1- بریتیش کلمبیا
2- آلبرتا
3- سسکچوان
4- منیتوبا
5- آنتاریو
6- کبک
7- نیوبرانزویک
8- نوااسکوشیا
9- پرینس ادوارد آیلند
10- نیوفاندلند و لابرادور

3 قلمرو ( سرزمین ) در کانادا نیز از غرب به شرق از این قرارند :
1- سرزمینهای یوکون
2- سرزمینهای شمالغرب
3- سرزمینهای نانووت

آب و هوای کانادا:

اغلب استانهای کانادا دارای 4 فصل مشخص و مجزا هستند . دما در اغلب نقاط کانادا در تابستان حداکثر به 30 درجه سانتیگراد و در زمستان به 25- نیز می رسد . فصل بهار و پاییز در مناطق پست توام با باران و فصل زمستان عمدتا با بارش برف همراه است . فصل پاییز در مناطق کوهستانی اغلب همراه با بارش برف است

اقتصاد کانادا

کانادا با معادن و منابع معدنی فراوان و با بهره گیری از منابع نفت و گاز فراوان در بین چند اقتصاد اول دنیا می باشد . کشور کانادا با عضویت در پیمان های FTA و NAFTA یکی از قطب های اقتصادی قاره آمریکا محسوب می شود .

بیش از %85 صادرات کانادا به کشور آمریکا روانه می گردد .اقتصاد قوی کانادا موجب شده نیاز به نیروی کار به طور روز افزون در این کشور افزایش یابد در این بین دو استان آلبرتا و سسکچوان واقع در غرب کانادا بیشترین نیاز به نیروی کار را به خود اختصاص داده اند .

صنایع بزرگ کانادا :

مهمترین صنایع کانادا از این قرارند :
1- تولید و خدمات
2- معادن
3- منابع انرژی
4- جنگل ها
5- کشاورزی

دولت در کانادا :

کشور کانادا از یک حکومت فدراتیو بهره می برد که در آن قدرت و مسئولیت بین دولت مرکزی ( فدرال ) و 10 استان تقسیم شده است. البته دولت در کانادا دارای سه رده بندی حکومتی است .
1- دولت فدرال (اداره کل کشور)
2- دولت استانی ( اداره استان)
3- شهرداری ها ( مسائل و تصمیم گیریهای مربوط به شهر و حومه )

حیطه کار دولت فدرال:
دفاع از کشور , روابط خارجی , بانکها , خدمات پستی , قوانین جزایی , مهاجرت وشهروندی

حیطه کار  دولت های استانی:
آموزش و رسیدگی به سازمانهای شهری

محدوه کاری مشترک دولت های استانی و دولت فدرال:
خدمات بهداشت و درمان , کشاورزی , تامین اجتماعی , حمل و نقل و محیط زیست

حیطه کاری اختصاصی شهرداریها :
پلیس و آتش نشانی , سرویس آب و فضلاب , رفاه و سرگرمی و حمل و نقل عمومی شهر

کانادا کشور دوزبانه:

بطور کلی کشور کانادا یک کشور چند زبانه و چند ملیتی است گر چه زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسه است, اما باید بدانیم که کانادا کشوری است که هر ملیتی را می توان در آن یافت. تقریبا %18 جمعیت کانادا در خارج از کانادا متولد شده اند.
زبان رسمی در کانادا انگلیسی و فرانسه است اما در استان کبک زبان فرانسه بر زبان انگلیسی غالب است و در اولویت قرار دارد زیرا اصولا این استان یک استان فرانسه زبان است . استان نیوبرانزویک تنها استانی است که مکاتبات رسمی آن به هر دو زبان انجام می شود و در سایر استانها نیز زبان انگلیسی بطور قابل توجهی بر زبان فرانسه غالب می باشد.

تاریخ کشور کانادا :

اولین بار برخی در مردان ماجراجوی اسکاندیناوی در سال ( تقریبا ) 1000 پس از میلاد به سواحل آمریکای شمال رسیدند  اما شواهد قوی و مطمئنی در این باره بدست نیامده است . نوشته های غیر مستند فراوانی از اینگونه در دست هستند که برخی از ماجراجویان اروپایی بدون اینکه اطلاع داشته باشند به سرزمین کشف نشده جدیدی رسیده اند قدم بر سواحل کانادا گذاشته اند .
اما آنچه مستند است و در تاریخ باقیمانده, اینست که جان کابوت John Cabot ایتالیایی که سرپرستی یک گروه کاوشگر انگلیسی را بعهده داشت اولین بار در سال 1497 به سواحل آمریکای شمالی ( به احتمال زیاد سواحل نیوفاندلند ) رسید و پس از وی نیز بسیاری از ماجراجویان پرتقالی و فرانسوی به کانادا رسیدند اما هیچ یک به قلب سرزمین تازه کشف شده وارد نشدند تا اینکه ژاک کارتیه فرانسوی در سال 1534 قدم به سرزمین جدید گذاشت. اینجا بود که نام Canada  از روی Kanata برداشت شد کم کم اروپاییان با دنیای جدید آشنا شدند.

سرزمینهایی که اکنون کانادا را تشکیل می دهند در دوره های مختلف از طریق مهاجرت , فتوحات و یا واگذاری زمین ابتدا تحت سلطه بریتانیا بوده اند . نوا اسکوشیا که در سال 1628 از طریق مهاجرت به پورت رویال به اشغال در آمد در سال 1632 به کشور فرانسه باز گردانیده شد و بلاخره این ایالت در سال 1713, از طرف فرانسه به بریتانیا واگذار شد.

پس از آن در سال 1763 کانادا با تمامی متعلقاتش که شامل جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک بود از طرف فرانسه به بریتانیا واگذار گردید. جزیره ونکوور در سال 1846 بر اساس پیمان مرزی اورگون به بریتانیا رسید و بریتیش کلمبیا به عنوان یک مستعمره جدا در سال 1858 تاسیس گردید . انتریو , کبک , نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا در سال 1867 به فرمان پادشاه انگلستان متحد شدند . در این هنگام مصوب شد که قانون اساسی کانادا باید در اصول همانند قانون اساسی بریتانیا باشد و اختیار قوه مجریه بدست پدشاه بود و فرامین به نام او از طرف فرماندار کل و شورای سلطنتی به اجرا در می آمد .

در اساسنامه آمریکای شمالی که از طرف انگلیس تصویب شد موادی برای ورود بریتیش کلمبیا , جزیره پرنس ادوارد , نیوفاندلند , سرزمین روپرت و سرزمین شمالغرب به اتحادیه گنجانده شد.در سال 1869 سرزمینهای شمالغرب نیز از کمپانی خلیج هودسون خریداری شد و نهایتا در سال 1870 سرزمینهای شمالغرب و سرزمین روپرت نیز به کانادا افزوده شدند .

سرزمین منیتوبا ( مانیتوبا ) با جدا شدن از سرزمینهای جدید در سال 1870 به کنفدراسیون کانادا راه یافت .در سال 1871 استان بریتیش کلمبیا و در سال 1873 جزیره پرنس ادوارد به کنفدراسیون کانادا پیوستند , استانهای سسکچوان ( ساسکاچوان ) و آلبرتا در سال 1905 از نواحی موقتی آلبرتا , آتاباسکا , آسینی بایا و سرزمینهای شمالغرب جدا شده و به کنفدراسیون پیوستند.

نهایتا استان نیوفاندلند به عنوان دهمین و آخرین استان در سال 1949 به کشور کانادا پیوست . سال 1981 دولت کانادا قانون اساسی را اصلاح کرد و آنرا جایگزین اساسنامه آمریکای شمالی بریتانیا کرد.

با تکمیل قوانین اساسی در سال 1982 کانادا کشوری قوی و مستحکم با قوانین برابر برای استانها و نژاد های مختلف شد . در تاریخ کوتاهی که کانادا پشت سر گذاشته است این کشور توانست با استفاده صحیح از منابع طبیعی و انسانی خود به عنوان یکی از پنج کشور صنعتی و بعنوان یک قدرت در بین کشور های جهان اول مطرح شود

    هتل مرتبط یافت نشد